A testtömeg, a testmagasság, és a BMI (testtömeg-index) ismerete önmagában nem ad teljes képet egy ember állapotáról.
Hiszen egy izmos embernek lehet magasabb a BMI értéke anélkül, hogy elhízott lenne, és fordítva, egy sovány, de alacsony izomtömeggel rendelkező egyén BMI-je lehet normál tartományban úgy is, hogy izomtömege elmarad a kívánatostól.
A testösszetétel megismerése emiatt elengedhetetlen a pontos, és hatásos étrend, és életmód kialakításában.
A testösszetétel mérés az első konzultáció alkalmával történik, és a kontroll tanácsadások alkalmával ezen tudjuk mérni a változást is. A mindössze pár perc alatt elvégezhető mérésből információt kapunk a testzsír, és az izomzat arányáról, a csontozat tömegéről, valamint kiszámolja a BMI-t (testtömeg-index), az alapanyagcserét, információt ad a zsigeri zsír mértékéről, az izomzat állapotáról, és a hidratáltsági állapotról is.
Mindezek ismeretében precízebben tudjuk beállítani azt az étrendet, amely a kívánt testösszetétel eléréséhez kell, nyomon tudjuk követni a zsigeri zsír, és a testzsír változását, amely normál értéken való tartása nem csak esztétikai, hanem egészségügyi jelentőséggel is bír.
A mérés 18 év alatti pácienseknél, várandós, vagy szoptató anyáknál, hölgyeknél a menstruációs vérzés alatt, valamint pacemaker-rel élő betegeken nem végezhető.