A genitális herpesz nemi úton terjedő betegség, melyet a herpes simplex II. vírus okoz.
A szintén elterjedt ajak herpeszt a herpes simplex I. okozza, de bizonyos százalékban mindkét vírus megjelenhet mindkét régióban, sőt ajak herpeszben szenvedő személy is okozhat partnerének nemi herpesz fertőzést és forítva is igaz: a genitális herpesz (nemi herpesz) fertőzött pedig ajak herpeszt szexpartenrének.
A nemi herpesz a fertőző de sok esetben tünetmentes partnertől származik. A bőr, nyálkahártya apró sérülésein keresztül a vírus az érző idegek mentén a gerincvelői idegdúcokba vándorol és itt a fertőzött személy szervezetében élete végéig megtalálható, azaz a vírust hordozó személy élete végéig fertőzhet, de nem mindig jelennek meg az ismert tünetek nála. Az első fertőzés során 3-4 hét lappangási idő után a vírus behatolási területén bőrpir, zsibbadás, bizsergő érzés jelentkezik. Később a tünetek fokozódnak, égő fájdalom, láz, a regionális nyirokcsomók duzzanata jelenik meg. Ezzel egyidejűleg a fertőzött területen víztiszta hólyagok alakulnak ki, amelyek később elgennyesednek, kipukkadnak, helyükön igen fájdalmas hámhiányok, eróziok jelennek meg. Mindezeket jelentős fájdalom, láz, rossz közérzet kísérheti. Ezek a gennyes, fájdalmas fekélyek körülbelül 10 nap alatt gyógyulnak meg. A fertőzés nem mindig jár fekéllyel, néha apró de szintén fájdalmas repedések képében jelentkezik, nőknél emellett gyakori hüvelyi folyás kísérheti a nemi herpesz fertőzést.
Az első fertőzést követő ismételt nem herpeszt már nem kell újra elkapni, mivel a gerincvelő idegdúcaiból a vírus az érző idegek mentén elsősorban legyengült immun státus esetén a bőrfelszínre vándorol és ismét a jellegzetes tüneteket okozhatja. Általában az ismételt fertőzés már nem jár az elsőhöz hasonló igen intenzív tünetekkel, mivel az immunrendszer ellenanyagot termel a vírus ellen, meggátolva annak jelentős elszaporodását. Az ismételt genitális herpesz az immunrendszer legyengülésével jelentkezik. Napszúrás, betegség, láz, túlzott stressz vagy fizikai igénybevétel hatására az immunrendszer nem képes kordában tartani a herpesz vírust, az szaporodni kezd és megjelennek az ismert tünetek. Immunhiányos állapotot okozó daganatok, leukémiák, AIDS, kemoterápiás kezelés szintén fokozza a nemi herpesz megjelenését. A herpesz vírust nem lehet elpusztítani a szervezetben. A visszatérő fertőzések megakadályozására elsősorban az immunrendszert kell erősíteni. Sok, C, D vitamin fogyasztással, a stressz kerülésével sportolással, egészséges életmóddal küzdhetünk a herpesz megjelenése ellen.
Ha már megjelent a fertőzés, fájdalomcsillapítókkal, a fertőzött terület tisztán tartásval, pl. fertőtlenítő hatású sós ülőfürdővel, kiterjedt vagy gyakori visszatérő fertőzések esetén tartósan adagolt antivirális gyógyszerekkel kezelhetjük a herpesz fertőzést. A helyi kenőcsök csak a kezdeti még tünetet nem vagy alig okozó, esetleg bizsergő égő felületek kezelésére javasoltak. Később a krémek gátolják a herpeszes fekélyek hámosodását, lassítják a gyógyulást. Külön kell foglalkozni a terhesség alatti herpesz fertőzéssel. Ha a várandós nem volt korábban herpesz fertőzött, akkor még nem termel a szervezete ellenanyagot a vírus ellen. Az első trimeszterben vetélést vagy fejlődési redellenességeket okozhat, a harmadik trimeszterben és főleg szülés közben pedig a magzat fertőződhet herpesz vírussal, súlyos agyhártya gyulladást okozhat terhesség alatti első fertőződés. Ilyen esetben antivirális kezelés mellett programozott császármetszés csökkenti a magzat fertőződésének kockázatát. Amennyiben az anya már korábban is herpesz fertőzött volt, akkor a szervezete ellenanyagot termel a vírus ellen, ami a méhlepényen átjutva védi a magzatot.
Ennek ellenére harmadik trimeszteri látható tüneteket okozó genitális herpesz fertőzésnél szintén profilaktikus császármetszés javasolt. A herpes simplex vírus fertőzöttség vagy vírus hordozás kimutatható a vérből ellenanyag szűréssel, a nőgyógyászati vizsgálattal a hüvely/méhnyak váladékból maga a vírus is izolálható. A herpesz elleni küzdelemben fontos a megelőzés, óvszer használata, az immunrendszer erősítése, fertőzés gyanú esetén nőgyógyászati vagy bőrgyógyászati vizsgálat, gyakori visszatérő fertőzések esetén a hosszabb antivirális gyógyszeres kezelés csökkenti a herpeszes periódusokat.
Budakeszi Medical Orvosközpont