Csontjaink alkotják testünk kemény vázát.
Egy felnőtt ember csontvázát 206 csont alkotja, és szinte kivétel nélkül, mindegyik el tud törni ha nem vigyázunk. Fajtáit és okait is körüljárjuk és választ keresünk arra is, mikor kell gipszelni.
A csontok eltörésének négy különböző okát határozzuk meg: Baleseti törés, fáradásos törés, zöldgally-törés és patológiás törés.
A baleseti törést neve is jól jellemzi. Akkor beszélünk ilyen esetről, mikor egy csontot nagy erejű, hirtelen erőbehatás éri. A csont rugalmassága nem képes követni a behatás erejét, így törés következik be. Ez a leginkább ismert típus, hiszen a legtöbben ezzel találkoztunk már életünk során.
A fáradásos törés inkább a sportolókra jellemző, hiszen a folyamatos terhelés alatt álló csont, mint a műanyag vagy a fém, elfáradhat. Ez az állandó külső hatás annyira meggyengíti a csontot, hogy egy kisebb erőhatás is képes törést okozni. Leginkább a futók esetén, a láb van kitéve ilyen veszélynek.
A zöldgally törés a fiatalokra és gyerekekre jellemző. A rugalmas csonthártya megakadályozza, hogy a csont teljesen eltörjön, a csonthártya megtartja az egyik oldalt. Mintha egy friss zöld ágat próbálnánk meg eltörni.
A patológiás törés pedig ennek ellentéte.
Inkább az idősekre jellemző és a csontritkulás, időskori csontproblémák,csontritkulás állnak a hátterében.
Minden törés rendkívül fájdalmas és hosszan gyógyuló.
Ennek oka, hogy a csontnak újra stabil szerkezetűvé kell válnia. A felépüléshez elengedhetetlen, hogy ne mozogjon az adott csont, így össze tud forrni. Erre nyújt megoldást a gipszelés vagy sínbe helyezés. Vanna olyan esetek, amikor a gipszelés nem kivitelezhető. Például egy kulcscsont törés vagy medencetörés esetén nyilvánvaló okokból nem a teljes gipsz a megfelelő választás. Ám előfordulhat, hogy egy kéz vagy láb törése esetén sem lehet ez a megoldás. Ha a törés körüli duzzanat túl nagy, vagy még nem érte el a teljes duzzadtság állapotát, csak egy stabilizáló kötést helyeznek a sérülésre. Nyílt törés esetén műtétileg kell a sérülést ellátni,ezt követi a rögzítés. Vannak olyan csontok is, melyeket felesleges gipszbe helyezni, mint például a lábujjak, vagy a kéz ujjai. Ilyenkor a szomszédos ujjhoz való rögzítés is elegendő lehet.
Fontos azonban leszögezni, hogy minden törés más és más. A rosszul összeforrt csontok pedig nagyon fájdalmasak és korlátozott funkcióval bírnak. Minden esetben, forduljon orvoshoz a traumát ért, töröttnek vélt csont miatt. A csontritkulást időben felfedezve kezelhető és megakadályozható az időskori patológiás törések jelentős része.
Budakeszi Medical Orvosközpont