Az AMH egy hasznos marker a petefészek tartalék kapacitásának és a nemzőképesség vizsgálatára.
Az anti Müller Hormon vizsgálata tájékoztatást adhat a petesejt tartalékokról, azaz mutatja a nők hátralevő termékeny éveinek számát. Az AMH-t egyre gyakrabban használják a lombik baby programok esélyének vizsgálatára a mesterséges megtermékenyítés kapcsán.
A nők petefészkének kapacitását, a termékenység fokát a petefészkekben található tüszők száma és a bennük található petesejtek minősége határozza meg. Ezek száma az életkor előrehaladtával csökken, ami a reprodukciós képességet is csökkenti.
Az AMH egy hormon marker, amely a petesejt tartalékról, a petefészkek állapotáról, annak öregedéséről, működészavaráról, működőképességéről ad számszerűen mérhető információt.
Az AMH szint a petefészek tűszőinek számával arányosan változik. Alacsonyabb AMH szint kevesebb tüszőt, kevesebb működő petesejtet, következményesen alacsonyabb megtermékenyítési rátát jelent. Csökkenő AMH szint alacsonyabb spontán megtermékenyülést de emellett alacsonyabb számú eredményes lombik terhességet is előre jelezhet. A termékenységi kapacitás vizsgálatára az életkor függvényében vizsgált serum FSH mellett az AMH vizsgálata adja a legpontosabb eredményt.
A menopausa közeledtével csökken a nők AMH szintje, mivel a tüszők mennyisége és minősége is csökken. Nem a petesejtek tényleges számára, hanem a petefészek tartalék kapacitására lehet következtetni az AMH vizsgálatával. Az AMH a ciklus bármely napján vizsgálható és nem függ az életmódtól (dohányzás, alkohol, elhzás, etniki hovatartozás) és a nemi érés idejétől (első menstruáció ideje, előző terhességek száma). Alacsony AMH szintje csökkent termékenységi kapacitásra utal, fejletlen petefészket, korai menopausát is jelezhet. 2-3 szoros emelkedése viszont a PCOS (polycystás ovárium szindróma) egyik előrejelzője lehet.
Az AMH az egyik legpontosabb marker a petesejt tartalékok monitorozására. Nem jelzi, hogy egy nő képes-e teherbe esni, mivel ezt más tényezők – (hímivarsejtek minősége, genitalék állapota, gyulladás, életkor stb. is befolyásolják) – de a legjobb eszköz a potenciális nemzőképesség megállapítására. Az AMH meghatározása vérből laborvizsgálattal történik.
Budakeszi Medical Orvosközpont