A humán papillomavírus, más néven a HPV, az egyik leggyakoribb, első sorban szexuális úton terjedő vírusfertőzés, ami férfiakat és a nőket egyaránt érintheti.
Legalább 150 különböző típusát ismerjük, melyek közös jellemzője, hogy a hámszöveteket támadják meg.
A HPV fertőzés legtöbbször tünetmentes. Egyes törzsei látható vírusos szemölcsöket okoznak. Ezek megjelenhetnek a kézháton, a talpakon és a szájüregben egyaránt. A nemi szervek körül kialakult jóindulatú szemölcsöket condylomának nevezik. Ez a típus viszont mivel LR, low risk típus, nem okoz rosszindulatú daganatot. A HR, high risk onkogén HPV törzsek tünetet, panaszt nem okoznak, viszont a HPV virusfertőzés legveszélyesebb szövődménye a méhnyakrák és rákmegelőző állapotainak, később a rosszindulatú méhnyakráknak a kialakulásáért felelősek. A rosszindulatú méhnyak hámelváltozások kialakulásának nagyjából 90%-a áll összefüggésben áll a HPV fertőzéssel, azon belül is a 16-os és a 18-as vírustörzsek felelősek érte.
Tünetek nem is jelentkeznek, ám a vírus, ha már a szervezetben van, akkor fertőzőképes. Hosszú a lappangási ideje ami több hónap, akár év is lehet, könnyen elkapható és továbbadható a fertőzés a tudtunk nélkül.
Jó hír viszont, hogy normális körülmények közt a szervezet képes magától is legyőzni a HPV fertőzést. Érdemes utánajárnunk a kockázati tényezőknek, ennek segítségével lecsökkenthetjük a HPV vírussal találkozás valószínűségét. Könnyebben fertőződünk meg, ha immunrendszerünk gyenge, rossz a személyes higiénénk, dohányzunk, vagy gyakran váltogatjuk partnerünket. Mivel a fertőzés nem feltétlen korlátozódik az óvszer által lefedett területekre, a condom sem biztosíthat teljes védelmet ellene.
A HPV virusfertőzés ellen 20 éve rendelkezésünkre áll vakcina, amely 100%-os védettséget biztosít 9 vírustörzs és az általuk okozott rossz és jóindulatú megbetegedésekkel szemben.
A 3 részletben – 0-2-6 hónap – beadott védőoltás erős és tartós hatású, lányoknak és fiúknak egyaránt ajánlott. Az iskolákban 7. osztályban ezt igényelhetjük, az idei tanévtől már mindkét nem számára. Idősebb korban is javasolt, de az immunrendszer csökkent reaktivitása miatt gyengébb immunválaszra azaz védettségre számíthatunk. Azaz korántsem biztos, hogy olyan hatékony lesz, mint gyerekkorban. Az oltást ezért érdemes még a szexuális élet megkezdése előtt beadatni, hiszen a megelőzésben segít, meglévő fertőzést nem lehet vele kezelni.
A HPV fertőzés könnyen diagnosztizálható betegség, nőgyógyászati vizsgálat során levett HPV tipizálás, PCR teszt segítségével bizonyítható a vírus jelenléte. Gyakran a nőgyógyászati cytológiai vizsgálat veti fel a HPV jelenlétének gyanuját, ekkor is tipizálást kell végezni. Ha a nemi szerveink körül szemölcsöket észlelünk, mindenképpen javasolt nőgyógyászhoz mennünk.
A kezelés minden elváltozás esetében más és más, megjelenésük helyétől nagyban függ. A szemölcsöket eltávolíttathatjuk műtétileg vagy ecseteléssel.A méhnyak cytológiai elváltozásokat a súlyosságuk függvényében műtéti úton kezeljük Méhnyakrák esetében műtéti, onkológiai beavatkozás szükséges.
Mivel a HPV vírusfertőzés maga célzottan nem kezelhető, nagyon fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a megelőzésre! Ha a tünetek bármelyikét észleljük magunkon, vagy gyanakszunk arra, hogy elkaphattuk a vírust, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Budakeszi Medical Orvosközpont