Immár népbetegséggé váló aranyeresség a népesség 40%-át érinti. És ez a szám folyamatosan növekszik.
Az ülő életmód, elhízás, rostszegény táplálkozás, székrekedés, veleszületett kötőszöveti gyengeség, fokozott haspréssel járó állapotok, (terhesség, erősportok), stressz elősegítik a kialakulását.
Az aranyér oka a végbél vénáinak kitágulása és süllyedése. A külső aranyér a végbélnyilás körül tapintható csomó formájában jelentkezik, a belső aranyér a végbélcsatornában alakul ki. Ezt csak proktológiai vizsgálattal lehet diagnosztizálni. Ha a kitágult vénákban vérrög, trombózis alakul ki, erős fájdalom kiséri a csomók megjelenését. Ilyenkor már sürgős sebészeti ellátás szükséges. Elhanyagolt esetben a végbélnyílás körül tályog alakulhat ki, ami már jóval súlyosabb szövődményeket okozhat. Az aranyeresség tünetei: kezdetben fájdalmatlan csomó a végbélnyílás környékén, viszketés égő érzés, nyomás a végbéltájon. Előfordul, hogy az aranyér vérzik, ilyenkor a wc papíron kevés vér jelenhet meg.
Megelőzésében fontos a kiváltó okok megszüntetése. Több mozgás, rostdús étrend, ülő életmód mellőzése, súlykontroll és a végbéltáj fokozott higiéniája. Vérző aranyér esetén wc papír mellőzése, lehetőség szerint inkább bidet használata. Amennyiben aranyeres panaszok jelentkeznek, sebészeti-proktológiai vizsgálat javasolt. A szakorvos eldönti, hogy konzervatív kezelés, helyi krém, kúp, gyógyszerek vagy műtéti kezelés szükséges. Minél előrehaladottabb az aranyeresség, annál komplikáltabb a kezelése. Meg kell említeni a vastagbél-végbél rosszindulatú daganatok (colo-rectalis tumorok) számának növekedését. Civilizációs betegség, évente több ezer honfitársunk halálát okozza. A proktológiai szűrés során a végbél onkológiai szűrése is megtörténtik.
Budakeszi Medical Orvosközpont