Nők körében az ötödik leggyakoribb rosszindulatú daganat a petefészekrák.
Évente közel 1500 új esetet diagnosztizálnak és ennek mintegy fele 5 éven belül halálos kimenetelű. Ugyanakkor vannak figyelmeztető jelek, amiket érdemes komolyan venni, ezzel is a korai felismerés előnyét tudva magunkénak.
A petefészekrák a legtöbb esetben a petevezeték áttéti daganata, csírahám típusú elváltozás. A betegség kialakulásának pontos okait nem lehet tudni, de sok olyan tényező van, ami a hajlamot igazolja:
- Családban előforduló daganatok, főként emlőrák, vastagbélrák, méhtestet érintő daganatok
- Olyan nők esetében gyakrabban előfordul, akik nem szültek
- Az BRCA-1 és BRCA-2 génmutációk jelentősen növelik a rosszindulatú daganat kockázatát
A petefészekrák korai szakaszában nincsenek olyan tünetek, melyek a betegnek egyből szemet szúrnának. Gyakran puffadással, menstruációs zavarokkal, derékfájdalommal, idegentest-érzéssel társul. Itt érdemes megemlíteni, hogy a rendszeres szűrővizsgálatok mennyire fontosak. Az időben diagnosztizált elváltozás nagyobb eséllyel kezelhető! A beteg számára is érzékelhető, szabad hasűri folyadék jelenlétekor a betegség jórészt már gyógyíthatatlan stádiumban van.
Kezelésének elsődleges módja a sebészi beavatkozás, amely nyitott hasi műtétet jelent.
Laproszkópia petefészek daganat esetén nem javasolt eljárás. Általában a petefészek, petevezeték, méh és méhkörtök eltávolítása a szükséges. Más szervek érintettsége esetén a műtét még bonyolultabb lehet. Szintén az előrehaladottság függvényében lehet szükség műtétet megelőző (preoperativ), illetve műtét után javasolt (posztoperatív) kemoterápiás kezelés.
Diagnosztizálására ma már sok módszer áll rendelkezésre, melyek közül csak néhány igényel komolyabb beavatkozást. Az első és leggyakoribb a hüvelyi ultrahang, mely a gyanus szerkezetű petefészek elváltozásokat leghamarabb diagnosztizálja. Léteznek tumormarker vizsgálatok is (Ca-125, HE-4 marker) azonban ezek a rák jelenléte nélkül is előfordulhatnak a szervezetben. Gyanus petefészek daganat esetén műtét és műtét közbeni szövettani vizsgálat segít a diagnózis felállításában.
A szűrővizsgálatok elvégzése, a betegség megléte és kezelése, valamint a betegség okozta lelki sérülések pszichológiai kezelésére is van lehetőség orvosközpontunkban. Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot időpontegyeztetéshez.