Latin neve: Achillea millefolium. Neve a görög mitológiai alak Achilleus nevéből származik.
A legenda szerint a gyógyításban járatos kentaur Chiron ismertette meg Achilleussal a sebgyógyító cickafarkfüvet.
Népies neve cickóró, csontvirág, egérfarkúfű, orvosi cickafark. Réteken, legelőkön, utak mentén megtalálható szürkészöld évelő növény. A többféle fajtájából csak a fehér virágú használható a gyógyászatban. A föld feletti részei, elsősorban a napos időben frissen szedett virágja rendelkezik gyógyhatással. Számos betegség kezelésében igazolt kedvező hatása. A menstruációs ciklus normalizálása mind a fiatal lányoknál, mind a menopauza környékén járóknál bizonyított. Hőhullám, érzelmi labilitás, erős görcsökkel járó menstruáció kezelésére egyaránt alkalmas.
Belsőleg a cickafarkból készült tea fogyasztható. De igazolt a cickafarkból készült ülőfürdő kedvező hatása is. Kismedencei gyulladás, hólyaghurut, petefészek gyulladás tünetei jelentősen csökkenthetők cickafark tea és ülőfürdő rendszeres alkalmazásával. A nőgyógyászati betegségek mellett a cickafark kedvezően hat a migrainre, a gyomorpanaszokra és a reumatikus fájdalmakra is. Javítja a máj, vese működését, csökkenti a haspuffadást és az emésztési panaszokat. Fogíny gyulladás, aranyér, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is alkalmazták a népi gyógyászatban.
Cickafark tea
1 teáskanál cickafarkfüvet leforrázunk fél liter vízzel és rövid ideig állni hagyjuk. Napi 2-3 csészével fogyasztunk
Cickafark tinktúra, a cickafark alkoholos oldata
Egy üveget megtöltünk frissen szedett cickafarkfűvel és 40%-os alkoholt öntünk hozzá. Két hétig meleg helyen állni hagyjuk. Reumatikus fájdalmak kezelésére külsőleg bedörzsölve alkalmazzuk.
Cickafark ülőfürdő
10-20 dkg frissen szedett cickafarkot ( az egész növényt) egy éjszakkára hideg vízben áztatjuk. Másnap felforraljuk és a fürdővízhez öntjük.
Budakeszi Medical Orovsközpont