Gyakran jelentkező tünet a nyakfájás, mely különösen a mai modern emberek tömegeit érinti. A fájdalom néha csak időszakos, azonban sok embernél állandó panaszt tud okozni.
A nyakfájásnak számos oka ismert. Ezek közül is az egyik leggyakoribb ok a helytelen fekvés. Életünk kb1/3-át-1/4-ét alvással töltjük, ezért kiemelten fontos a megfelelő körülmények között történő alvás, és a nem megfelelő párnák mellőzése.
A megfelelő párna sem nem túl kemény, sem nem túl puha. Fontos, hogy a párna hanyatt fekve a tarkót támassza meg valamint, hogy a fej a párnán ne legyen előre nyomva és ne billenjen hátra felé sem. A fejnek a tarkónál kell megtámasztva lenni.
Összeségében elmondható, hogy a tarkónak úgy kellene megtámaszkodnia, hogy izommunka nélkül a fej egyenesen álljon és semelyik irányba ne tudjon könnyedén elmozdulni.
Ismert dolog, hogy nyakfájás könnyebben kialakul oldalt fekve, mint hanyatt fekve. Ilyenkor ugyanis a nyakat oldalra alátámasztani nehezebb, mint háton fekve.
Oldalt fekvő alvás esetén nyakfájdalom megelőzése szempontjából a legoptimálisabb pozíció a stabil oldalfekvés megfelelő párnával kiegészítve, mely biztosítani tudja a kell alátámasztást. Itt is fontos, hogy a fej ne nyomódjon fel és ne is lógjon le. A legideálisabb pózban a nyakunk olyan egyenesen fekszik a párnán, hogy onnan semelyik irányba nem billen el. Ha a fejünk lelóg a párnáról és ezáltal a nyakizomok túl leszek terhelve, abban az esetben tapasztalhatunk reggeli nyakfájdalmat.
A nyakfájás mellett további okként még felsorolható a helytelen ülés is. Ilyenkor a derék bedől, deréktáji gerincgörbületünk kiegyenesednek, a deréktáji gerinc megbillenése miatt a test előredől és a nyak is előre fog billenni. Ennek a billenésnek csak nagy izommunkával lehet ellentartani, ami így már nagyfáját fog eredményezni. Mindezekhez, ha még monitor nézés is társul ülés során, akkor az előre billenő nyakat még fel is kell húzni a szemek minél jobb pozícióba hozása miatt, ami csak fokozza az amúgy is jelentős izommunkát.
A huzat és a nyaki fájdalom kapcsolata
Nyitott ablaknál, szeles időben vagy légkondícionáló közelében könnyen előfordul, hogy az emberek jelentős része nyakfájást foknak tapasztalni. Ennek oka, hogy a huzat a környezetnél hidegebb szelet fúj nyakunkra, ami lehűti a nyakat valamint a nyakizmokat. Ha a nyakizmokat működés közben hideg inger éri, akkor könnyebben meghúzódnak vagy megsérülnek. Ilyen esetben lehet mondani, hogy a nyakfájást huzat okozta.
Idegbecsípődés a nyakfájás mögött
Heves és elhúzódó nyakfájás mögött akár idegbecsípődés is állhat. Amennyiben a nyakfájás viszonylag hirtelen jelentkezik, mozgásra a fájdalom fokozódik és mozgás beszűkülés is társul a panaszokhoz, akkor idegbecsípődésre kell gondolni.
Amennyiben a nyakfájás mellett zsibbadást, végtaggyengeséget vagy érzészavar jelentkezik nyakban, vállban vagy karban, akkor sürgősen reumatológus szakorvoshoz kell fordulni.
Az idegbecsípődés bizonyos esetekben nehezen felismerhető, mert nem mindig jár heves fájdalommal. Ezért tartós nyakfájás (3 hónapnál hosszabb) esetében mindenképpen szakorvosi vizsgálat javasolt.
A nyakfájás tünetei
Szédülés, melynek oka gyakran a rossz és merev nyaktartás, főleg, ha a szédülés nyakfájással együtt jelentkezik.
Fülzúgás, melynek oka nyakfájással kiegészülve a nyaki izmok fokozott merevsége. Nyakizom merevség oka lehet a rossz tartás, kényszerhelyzetben végzett munka, stresz valamint a szorongás is. Ez utóbbi esetben a fülzúgás hányingerrel is kiegészülhet.
Tarkótáji fájdalom, mely esetben előbb jelentkezik a nyakfájás. Ez gyakori mobiltelefon használat során vagy pedig az úgynevezett zsiráfnyak estében, mely jelentősen megterheli a nyakizmokat.
A fejfájás gyakran tárul nyakfájással. Ilyen esetben leggyakrabban izomeredetű problémára kell gondolni.
Nyakfájás kezelés otthon: pihentetés, nyaki szakasz alátámasztását szolgáló párnák használta, recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók, célzott gyógytorna.
Nyakfájás kezelése orvos által: szakorvos javasolt felkeresni, amennyiben a panaszok tartósan fennállnak az egyszerűbb próbálkozások ellenére is, továbbá a felső végtagokban (döntően egy oldalon) izomerő csökkenés és/ vagy zsibbadás- érzéscsökkenés tapasztalható, valamint ha a nyakfájás heves szédüléssel jár.
Panaszaikkal Dr. Balaton Dávid reumatológus szakorvos várja Önöket a Budakeszi Medical Orvosközpontban.