A lumbágó vagy más néven az alsó háti fájdalom egy csont- és izomeredetű probléma, ami az izmokat, csontokat, ínhüvelyeket, kötőszöveteket és a gerinc ágyéki (lumbális) és keresztcsonti részeit érintheti.
A bordakosártól lefelé bárhol jelentkezhet a fájdalom, a probléma mértéke és lefolyása lehet enyhe és akut, de akár krónikus és nagyon fájdalmas is.
A társadalom kb. 80 %-a tapasztalja meg a lumbágó tüneteit élete során, és ezért tartják a lumbágót az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasznak. Ez az állapot nagymértékben képes befolyásolni a betegek életminőségét, munkaképességét, lelki állapotát.
A lumbágó a leggyakrabban 50 éves korban és afelett jelentkezik, ebben az életszakaszban már a gerinc és a gerinc körüli izmok jelentősen megterhelődnek és meggyengülnek. A nehéz fizikai, sokszor statikus megerőltetés és a sportok a leggyakoribb kiváltó okai a lumbágónak.
Az elsőként jelentkező kezdeti, enyhe fájdalomnak sokszor nem szentelnek figyelmet, így aztán néhány nap vagy hét után komoly akut vagy krónikus fájdalom alakulhat ki.
Lumbágó tünetei
Gyakori a háti szakasz meghúzódása, „becsípődése” miatti lumbágó.
A háton sok izom, ideg és csont található, amelyek mind potenciálisan a fájdalom forrásai lehetnek. A görcsös és befeszült hátizomzat az ilyen jellegű fájdalmakat elősegíthetik. A háti terület fájdalma kialakulhat gyorsan vagy fokozatosan. A meglévő panaszt bizonyos mozdulatok fokozhatják, mások enyhíthetik. A meghúzódás vagy „becsípődés” miatti fájdalom jellemzően 2-3 napnál nem tart tovább és amely lényegében pihenésre szűnik.
Előfordulhat idegi eredetű hátfájdalom is, mely segít megkülönböztetni a lumbágót egyéb alsó háti fájdalmakról. Ez fontos abban a tekintetben, hogy hogyan kell őket hatékonyan kezelni.
Az idegi eredetű deréktáji fájdalomhoz sokszor társul lábfájdalom is. Amennyiben térdtől lefelé is van fájdalom, akkor a panasz oka nem izom, sokkal inkább idegi eredetű. Ezt a típusú panaszt nevezzük isiásznak. További idegi eredetű fájdalomra lehet gyanú, amennyiben tartósan jelentkező zsibbadás, érzéketlenség, bizarr érzés tapasztalható, mely tüneteket végtaggyengeség is kísérhet.
Lumbágó jellegű derékfájdalmat okozhat számos gerincet érintő egyéb betegség is, melyek tünetei között lehet a láz, reggeli derékfájdalom-merevség, éjszakai izzadás, egy bizonyos gerinc szakasz fokozott érzékenysége, pihenésre inkább fokozódó fájdalom, több hát alatt sem szűnő fájdalom.
Lumbágó okai
A lumbágót leggyakrabban kiváltó okként a derék és az alsó háti szakasz túlerőltetését, elhasználódását, az izmok meghúzódását vagy egyéb szövetek sérülését szokták megnevezni.
A lumbágó egyéb okai lehetnek továbbá: porckorong sérv, gerinccsatorna-szűkület, rosszindulatú betegség, Scheuermann-kór, DISH betegség, keresztcsont-csípő ízületi probléma, gerinc környéki szövetek gyulladása, csigolyák közti kisízületek kopásos eltérései, valamint lelki eredetű problémák.
A lumbágó kezelés otthon és szakorvosnál
Enyhébb és nem régóta fennálló derékfájdalomnál házi körülmények között megpróbálhatóak a következő módszerek: vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők, egyszerű nyújtó gyakorlatok, relaxáció, fizikai terhelés csökkentése.
Több hete, netán hónapja fennálló panaszok esetén szakorvosi kezelés javasolt, mivel a krónikus lumbágó már pontosabb és intenzívebb kezelést igényel. Azonban már ennél jóval hamarabb is fontos lehet szakorvoshoz fordulni, hogy elkerüljük a potenciálisan nagyobb, elhúzódóbb problémákat.
A friss és a kevésbé friss lumbágó lehetséges kezelési módjai: injekció, gyógytorna, gyógyszeres fájdalomcsillapítás, manuálterápia.
Injekciós kezelés lumbágóban
Injekciós kezelésre bizonyos esetekben szükség lehet mind a friss, mond a kevésbé friss lumbágók esetében is, melyek reumatológus szakorvos adhat be megfelelő injekciós technikával.
A kezelés célja az olyan mértékű fájdalomcsökkenés elérése, mely mellett már meg lehet kezdeni a mozgásterápiát.
Gyógytorna lumbágó kezelésére
A gyógytorna az egyetlen hatékony módszer ahhoz, hogy tartósan panaszmentes állapot tudjon kialakulni külső beavatkozás nélkül, csakis a test saját erejét felhasználva. A megfelelő gyakorlat sorokat kezdetben gyógytornász felügyelete mellett, később önállóan kell elvégezni. A gyakorlatok növelik az izomerőt, a ruganyosságot, a stabilitást valamint a mozgékonyságot
Gyakran felmerülő kérdések:
Lumbágó vagy derékfájás?
A derékfájás és a lumbágó között igazi, érdemi különbség nincs, a lumbágó a derékfájásnak egy fajtája.
Igazából egy alsó háti fájdalom a lumbágó, amely közel van a derékhoz, azonban mégis a keresztcsonti és az ágyéki csigolyákhoz, azaz az alsó háti szakaszhoz tartozik.
A kettőt nehéz elkülöníteni érzés alapján, ezért derékfájás és lumbágó gyanújával is érdemes szakorvoshoz fordulni elkülönítendő a probléma okát.
Lumbágó vagy isiász?
A kettő közti különbséget a betegség eredete adja.
A lumbágó legtöbbször rossz tartásból, rossz hirtelen mozdulatból ered, amikor is az izmok sérülnek, meghúzódnak, begörcsölnek. Itt a probléma tehát leginkbb izom eredetű.
Isiász során ideget nyomhat meg egy csont vagy csigolya, ami a fájdalmat okozhat. Itt a probléma nem izom, hanem ideg eredetű, gyakran kíséri a fájdalmat zsibbadás, érzészavar.
Lumbágó megelőzése
A lumbágó megelőzésénél kiemelten fontos a test izmainak, különösképpen a gerinc melletti felszínes és mélyizomok erősítése célzott gyógytorna alkalmazásával.
A gyógytorna mellett segítik minimalizálni a lumbágó kialakulásának lehetőségét: rendszeres megfelelő testmozgás, ideális testsúly, helyes táplálkozás, helyes testtartás, helyes módban végzett emelés.
Panaszaikkal Dr. Balaton Dávid reumatológus szakorvos várja Önöket a Budakeszi Medical Orvosközpontban.