Ez elsőre akár ijesztőnek is tűnhet, de nem kell egyből a legrosszabbra gondolni. Utánajárunk, mi állhat a ropogás hátterében!
Miért ropog? – Az ízületi ropogás háttere
Az ízületeink rengeteg hatásnak vannak kitéve. Nem is csoda tehát, hogy néha halljuk, ahogy egy-egy mozdulat közben roppanó hangot hallatnak. Ahhoz, hogy megértsük miért van ez, előbb az ízületek felépítését kell megnéznünk. Ízületeink általában két csont találkozásánál helyezkednek el. A csont ízületi végét porc borítja be, ezek a porcok egy ízületi üregben vannak és az Ízületi folyadék segíti a mozgásukat. A súrlódás elkerülése érdekében szinoviális folyadék és nyálkatömlőben keletkező nyák is helyet kap az ízületben.
Miért ropog? – Az ízületi ropogás háttere
Az első és legfontosabb, a megfelelő testsúly tartása. A hízás, vagy hosszú ideig nagy súlyfelesleggel való élet nagyon megterheli az ízületeket. Ezért a fogyás segíthet abban, hogy megőrizzük az ízületeink épségét. A rendszeres mozgás és a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele is jótékony hatással lehet az ízületeinkre. Vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok is, melyek segítséget nyújthatnak. Ilyen az A-, C-, és E-vitamin, a kalcium és az omega3.
Sokan vannak, akik direkt ropogtatják ízületeiket, amivel másokra a frászt hozzák. Jelenleg az a nézet, hogy ez a fajta ropogtatás nem okoz ízületi gyulladást. Ugyanakkor a szalagok és inak megnyúlhatnak a mozgatás miatt. Azt javasoljuk, hogy az ízületi ropogás miatt nem szükséges azonnal orvoshoz fordulni, de érdemes megfigyelni, hogy mikor, hogyan, mennyit és melyik ízületünk ropog. Amennyiben kóros elváltozást tapasztalunk, vagy a ropogó hangot fájdalom is kíséri, már fontos meglátogatnunk egy reumatológust.
A Budakeszi Medical Orvosközpontban reumatológiai magánrendelés és ízületi ultrahang vizsgálat is pácienseink rendelkezésére áll.
Budakeszi Medical Orvosközpont