Magyarországon az emlőrák a nők leggyakoribb daganatos betegsége. Évente 7000 új emlőrákos beteget diagnosztizálnak és több mint 2000 nő hal bele a betegségbe.
A mellrák előfordulása az 50-65 év közötti korosztálynál a leggyakoribb, de a fiatalabbakat is egyre gyakrabban érinti. A magyar női populáció emlőrák kockázata 10 százalék körüli, ami azt jelenti, hogy élete során minden 10-12. nőnél alakul ki emlőrák.
Egyes típusai örökletesek, BRCA 1-2 génmutációk, családi halmozódás esetén lényegesen nagyobb a mellrák kialakulásának kockázata /BRCA génmutáció vizsgálata a szájnyálkahártyáról vett kenetből végezhető/. A két gén mutációja együtt a kilencszeresére emeli a mellrák kockázatát.
Az emlőrák kezelése hasonlóan a méhnyakrákhoz annál hatékonyabb, minél korábban kerül felismerésre és kezelésre mely műtét és kombinált kemoterápia és sugárkezelés más néven kemo-irradiáció.
Korai stádiumú emlődaganat esetében 85 %- os 5 éves túlélés biztosítható, míg előrehaladott áttéteket adó melldaganat esetén ez az arány 15%.
Az emlőrák kezelésében és a gyógyulásban a legfontosabb a korai felismerés.
Ennek elsődleges bástyája a rendszeres önvizsgálat. Amennyiben az emlőben vagy a hónaljárokban csomót, elsősorban fájdalmatlan csomót tapintunk,az emlő bőrén behúzódást, torzulást, sebet vagy a mellbimbó behúzódását, esetleg véres emlőváladék megjelenését tapasztaljuk, mielőbb forduljunk orvoshoz!
Az emlő röntgen vizsgálata, a mammográfia, mint szűrővizsgálat panaszmentes hölgyeknél 40-50 éves között 1-2 évente, 50 év felett évente javasolt.
Az emlő ultrahang vizsgálata bárkinek a rendelkezésére áll. 35 éves kor alatt a mell és a hónaljárok vizsgálatára a legalkalmasabb módszer. Vizsgálható a tejmirigy, a tejcsatorna /ductus, mastopathias csomók és nem utolsó sorban a mellimplantátum is. Mivel a behelyezett emlő implantátum nehezíti az emlő önvizsgálatát, műtét után évente javasolt mellultrahang vizsgálat. Nem jár sugárterheléssel, kockázatmentes, fájdalommentes. Lehetőséget biztosít a hónaljárok/axilla ultrahang vizsgálatára is, emellett ha gyanús képlet kerül felfedezésre, célzott tűbiopszia is végezhető cytologiai vizsgálathoz. Emlő cysta/ciszta, jóindulatú fibroadenoma, tályog de akár emlőrák vagy daganatos nyirokcsomó áttét is felismerhető az emlő ultrahang vizsgálata során.
A szülés után a gyermekágyi időszakban a lactatio, szoptatás során a begyulladt mellben kialakult tályog, emlő abscessus kimutatására is megfelelő módszer a mell ultrahang vizsgálata.