A nők éves nőgyógyászati szűrésének részeként a méhnyak felszínéről sejteket sodrunk, törlünk le, amit üveg tárgyemezre kenünk ki és fixáló oldattal rögzítünk.
A patológiára érkezve itt a kenet festési es egyéb eljárásokon megy keresztül, ezután a patológus mikroszkóp alatt vizsgálja a méhnyak sejtek állapotát.
Gyanus rákmegelőző sejtelváltizásokat vagy ráksejteket keres. Ez a hagyományos méhnyak cytológiai vizsgálat. Mivel mind a kenetvétel, mind a sejtek kikenése, fixálása hibát rejthet magában. A hagyományos cytológiai vizsglatok mellett megjelentek új, precízebb, a korábbi hibalehetőségeket kiküszöbölő méhnyak szűrési eljárások. Ilyen a CINTEC Plusz vizsgálat. A méhnyak rákmegelőző állapotainak döntő többségét HPV fertőzés okozza. Ennek hatására a méhnyak sejtek kóros alakot öltenek és kórosan is kezdenek működni. Ez a folyamat hozza létre a méhnyak rákmegelőző állapotait, amik az invaziv méhnyakrák kialakulását évekkel korábban jelzik.
A méhnyak szűrés célja, hogy ezeket az elváltozásokat időben vegyük észre, hogy időben tenni tudjunk a méhnyakrák kialakulása ellen. A CINTEC Plusz vizsgálat során nemcsak a méhnyak sejtek HPV fertőzés következtében kialakult kóros alakját, hanem a kóros működésüket is ki lehet mutatni, sokkal pontosabbá téve a méhnyak szűrés diagnosztikáját. Az új vizsgálatot HPV tipizálással kiegészítve szinte 100% biztonsággal szűrhető a méhnyak kóros elváltozás. Pozitiv CINTEC Plusz lelet esetén már enyhe fokú hagyományos cytológiai eltérés esetén is szövettani vizsgálat elvégzésére (konizáció) kerülhet sor, megelőzve a súlyosabb méhnyak elváltozások kialakulását.
Nőgyógyászati szűrővizsgálat, HPV tipizálás, CINtec Plusz vizsgálat nőgyógyászati rendeléseimen elérhető.
Budakeszi Medical Orvosközpont