A szemünk elülső felszínét egy könnyfilm vonja be, melynek elsődleges feladata a szem nedvesen tartása és a szemgolyó védelme.
A könny antibakteriális anyagokat is tartalmaz, ezáltal a fertőzésekkel szemben is védelmet nyújt. A stabil könnyfilm a jó látásnak is feltétele. Ezáltal válik érthetővé, ha csökken a könnytermelés vagy megváltozik a könny összetétele, a könnyfilm instabillá válik. Ilyenkor a szem kiszárad, a kötőhártya és a szaruhártya gyulladása alakul ki. Az így kialakult száraz szem tünetegyüttest számos tényező okozhatja. Autóimmun betegségek (pl. Sjögren szindróma), vitamin hiány, klíma, száraz levegő, dohányfüst. Menopausa után a hormonhiány miatt a nőknél gyakran jelentkezik a könnytermelés zavara. A száraz szem idősebb korban gyakoribb. A szem bepirosodása, égő, viszkető, vagy idegentest érzés, fényérzékenység a legfőbb tünetek. Gyakran összetévesztik a bakteriális vagy allergiás kötőhártya gyulladással és steroidos vagy antibiotikus kezelést alkalmaznak rá, természetesen sikertelenül.
A száraz szem tüneteinek kezelésekor a lényeg az elvékonyodott, tönkrement könnyfilm helyreállítása. Erre a legalkalmasabb a patikában recept nélkül is kapható műkönny használata. Törekedjünk tartósítószert nem tartalmazó műkönny beszerzésére, mivel a konzerváló szerek tartósan használva károsíthatják a szem felszínét. Jó minőségű napszemüveg, a levegő párásítása, irritáló anyagok, dohányfüst, klima kerülése segíti a gyógyulást. Elhanyagolt esetben a száraz szem súlyos, tartós látásromlást eredményező szaruhártya fekély kialakulásához vezethet.
Műkönny használatra ellenére sem javuló száraz szem tünetek esetén feltétlenül szemészeti szakorvosi vizsgálat javasolt.
Budakeszi Medical Orvosközpont
szemészeti magánrendelés