Rákszűrés, azaz a méhnyak citológiai lelet értelmezése
Ennek során a méhszáj felszínéről és a méhnyak csatornából kenetet veszünk. Az így nyert sejteket üveg tárgylemezre kenjük, fixáljuk és patológushoz küldjük. Ő mikroszkóp alatt vizsgálja a méhnyak sejtek állapotát.A nőgyógyászati szűrővizsgálat fájdalmatlan, néhány percet vesz igénybe. A méhnyak citológiai leletet a patológus készíti. A nőgyógyász értelmezi, elemzi és a laikusok számára is érthető módon eljuttatja a páciensének. A méhnyak citológia értékelését befolyásolhatja vérzés, gyulladás, a vizsgálat előtt alkalmazott hüvelykrém, kúp vagy intenzív hüvelyzuhany is. A méhnyak kenet értékelésére Magyarországon az 1940-es évektől a Papanicolau rendszer volt használatban (I. táblázat). Ennek során a méhnyak állapotát egy P0-tól P5-ig terjedő skálával jellemeztük. Az 1980 as évek végén bevezették a sokkal részletesebb Bethesda rendszert (II. táblázat).
A lelet bal felső részén a beteg adatai, a kenetvétel körülményei, alatta a kórelőzmények, előző citológia, HPV teszt, méhnyak műtét, kenetvétel ideje szerepel. Jobb oldalon fent a kérő intézet és orvos adatai láthatóak. Fonos, hogy a páciens ellenőrizze adatait, cím, születési idő, mivel név egyezés esetén előfordulhat a leletek cseréje. A lelet bal alsó részén a patológus által javasolt további vizsgálatokat találjuk.
A lelet jobb alsó részén látható a Papanicolau szerinti diagnózist P0 és P5 közötti beosztásban.
A P0 citológia nem jelent kóros elváltozást, hanem a méhnyak citológiai lelet értékelése technikai okok miatt nem végezhető el:
Szintén P0 eredmény kapunk, ha a citológiai kenet elveszik, eltörik, rajta a beteg neve nem olvasható, vagy nem megfelelően lett előkészítve a mikroszkópos vizsgálatra. A P0 lelet nem jelent kóros elváltozást, a méhnyak citológiai vizsgálat ismétlése szükséges.
A kenetben kizárólag normál sejtek vannak. Általában a szexuális élet megkezdése előtt találkozunk P1 citológiával, teendőt nem igényel, negativ lelet. Éves szűrés javasolt.
Az eltérést nem mutató méhnyak citológiai leletek döntő többsége P2. A normál hámsejteken kívül kevés fehérvérsejt látható. Kóros elváltozás nem igazolható. A szexuálisan aktív nők negatív kenete általában P2. A P2 lelet igazolhat gyulladást, kóros flórát, de kóros, atypusos hámot is. Ezek értékelése és kezelése a nőgyógyász feladata, ilyenkor általában helyi kezelést és a citológia néhány hónapon belüli ismétlését végezzük.
A méhnyak kenetben ilyenkor normál sejtek mellett kóros hámsejtek, atipusos sejtek és fehérvérsejtek is vannak. Ilyenkor nem lehet eldönteni, hogy egy erősebb gyulladás vagy egy korai daganat megelőző állapot alakult ki. Gyulladás csökkentő kezelés után 2-3 hónappal végzett kontroll citológiai vizsgálat dönti el a teendőket. Ilyenkor a méhnyakrák kialakulásának veszélye rövid időn belül alacsony, de nem nulla.
Súlyos fokú hámnyugtalanság, esetleg korai dagantsejtek láthatóak a méhnyak felszínén. Fenti esetben szövettani mintavétel szükséges a méhnyakból a pontos diagnózis felállításához.
Egyértelműen daganatsejtek láthatóak a ményak citológiai kenetben, szövettani mintavétel szükséges a stádium, a szövettani típus és a további kezelés meghatározásához.
A méhnyak műtétekről itt olvashat.
Rákszűrés, azaz a méhnyak citológiai lelet értelmezése
A citológiai kérőlap itt tekinthető meg.
Az 1980 as évek végén egy bonyolultabb, de a szakorvosok számára sokkal részletesebb, a diagnózis felállításához több információt nyújtó méhnyak citológiai beosztás került bevezetésre. Nőgyógyászati rendeléseimen a Bethesda klasszifikációt használom. Római számok jelzik a felosztást.
Kóros laphámsejtek:
Enyhe fokú vagy pontosan nem azonosítható elváltozások: nem súlyos elváltozás, gyulladás csökkentő, vagy helyi ösztrogén kezelés után ismételt citológiai vizsgálat szükséges. Ha az enyhe fokú elváltozás tartósan fennáll, vagy kolposzkóppal kóros elváltozást igazolunk a méhnyak felszínen, ilyenkor is szükséges lehet szövettani mintavételre.
Típusai:
Kóros mirigyhámsejtek:
A CIN – Cervical Intraepithelial Neoplasia
HPV az enyhe fokú elváltozások közé tartozik. Fénymikroszkóp alatt a HPV virus nem látható. Azonban ha a méhnyak sejtek HPV vírussal fertőződnek, az esetek egy részében mikroszkóppal láthatóak lesznek jellegzetes hámelváltozások. A HPV kimutatható PCR módszerrel, ezt nevezzük HPV tipizálásnak. A vizsgálat jelzi, az alacsony, közepes vagy magas kockázatú HPV törzsek jelenlétét is.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász