A pajzsmirigy ultrahang egy fájdalommentes, gyorsan elvégezhető vizsgálat.
A pajzsmirigy tapintás útján is vizsgálható a szerv. Azonban a radiológus szakorvos által végzett ultrahang vizsgálat pontosabb képet alkot a mirigyállomány nagyságáról és felépítéséről. Jelzi gyulladás, csomó, pajzsmirigy göb vagy folyadék tartalmú cysta jelenlétét.
A vizsgálat nem igényel semmiféle előkészületet, étel, ital is fogyasztható előtte. Az ultrahang menete a következő: a beteg a hátán fekszik és a vállait párna segítségével megemelik. Ilyenkor a nyak feszített állapotba kerül, ennek hatására könnyebben vizsgálhatók a nyaki lágyrészek, nyirokcsomók, nyaki erek és a nyálmirigyek és a pajzsmirigy. A bőrre zselészerű géles anyagot kennek, segítve az ultrahang hullámok terjedését. A vizsgálat végén a beteg írásos leletet kap kézhez, ami jól értelmezhetően leírja az ultrahang során látottakat. Ha bármilyen kérdés felmerül, forduljon a vizsgálatot végző szakorvoshoz. A vizsgálat ára rendelésenként is nagyon változó, érdemes tájékozódni időpontfoglalás előtt. Fontos a pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végző orvos gyakorlata és az ultrahang készülék minősége is.
A pajzsmirigy betegségei nagyon sokféle tünetet okozhatnak, ezért lényeges, hogy a szakorvossal minden lehetőséget megbeszéljünk:
- Tapintható csomó a nyak első részén.
- Rekedtség,köhögés,gombóc érzet a torokban.
- Gondoljuk végig, hogy a panaszok állandóak, vagy bizonyos időközönként jelentkeznek. Mi az, ami miatt felerősödnek?
- Mivel a pajzsmirigybetegségek örökölhetők, kérdezzük meg családtagjainkat, tudjunk a kapcsolódó betegségeikről.
- A stresszhelyzetek és nehezebb életszakaszok is befolyásolják a hormonális működést. Ez is közrejátszhat a tünetek megjelenésében.
- Fontos megemlíteni, hogy milyen állandó gyógyszereket vagy vitaminokat szedünk.
Az egyik leggyakoribb pajzsmirigy betegség a golyva vagy strúma. Ilyenkor a pajzsmirigy kóros megnagyobbodásáról beszélünk, ami a nők esetén 18 ml-nél, férfiak esetén 25 ml-nél nagyobb térfogatot jelent. A betegség pontos diagnosztizálásához néha további vizsgálat szükséges. Mintavétel, azaz ultrahang vezérelt pajzsmirigy tűbiopszia, esetleg pajzsmirigy CT vizsgálat. Ilyenkor hogy a csont árnyékoló hatása nem akadályozza a képalkotását. A pajzsmirigy megnagyobbodás egyenletes vagy egyenetlen szerkezetű is lehet. Ez attól is függ, hogy mi áll a betegség hátterében. Előbbi jelenthet jódhiányt, utóbbit pedig ciszták és göbök teszik egyenetlenné és sokszor autoimmun pajzsmirigygyulladásra esetleg rosszindulatú elváltozásra utalhatnak. A strúma növekedése vagy a mintavétel eredménye indokolja, a pajzsmirigy műtéti eltávolítása válhat szükségessé. Ekkor sebész szakorvost kell felkeresni. A pajzsmirigy teljes műtéti eltávolítása után pajzsmirigy hormon tablettát kell szedni.
Ha kérdése van, esetleg bármilyen tünetet tapasztal, forduljon bizalommal szakorvosainkhoz. A bővebb tájékoztatásért, időpontokért, elérhetőségért és árlistáért látogasson el a Budakeszi Medical Orvosközpont kapcsolat oldalára és vegye fel velünk a kapcsolatot.
Budakeszi Medical Orvosközpont