A modern orvostudományban manapság a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat könnyen elérhető, rutin módszerré vált. Nem jár fájdalommal, sugárterheléssel. Gyors és mellékhatásoktól mentes.
Nem csak a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat
Ahhoz hogy a pajzsmirigy megbetegedését pontosan azonosítani lehessen, a többféle vizsgálatra is szükség van, a legnépszerűbb ezek közül a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat.
A vizsgálat során leginkább a pajzsmirigy göbös elváltozásait és a cisztákat észlelik, daganatos betegség esetén az áttéteket keresik a környező szövetekben.
Hogy zajlik a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat?
A pajzsmirigy ultrahang vizsgálatra általában azért érkeznek a betegek, mert az endokrinológusuk ezt javasolta, esetleg csomót tapint a pajzsmirigyében, néha nyelési nehézség, rekedtség miatt kerül sor a vizsgálatra.
A szakorvos gyakran kiegészítik a laboreredményeket az ultrahangos lelettel, teljessé téve a diagnózist. Olyan beteggel is lehet találkozni, aki hajlamos lehet pajzsmirigy betegségre, mert a családban előfordul valamilyen ezzel kapcsolatos probléma. Ők általában évente visszajáró páciensek, leginkább magukat szeretnék megnyugtatni azzal, hogy minden rendben van a szervezetükkel.
A pajzsmirigy ultrahangvizsgálata során a betegnek hanyatt kell feküdnie a vizsgáló ágyon. Előtte a páciensektől azt szokták kérni, hogy távolítsák el ékszereiket a fül és a nyak területéről.
A nyakat ezután zselés anyaggal kenik be, ami segíti az ultrahanghullámok terjedését. Az orvos a vizsgálófej segítségével alkot képet a pajzsmirigyről, ezt rögzítheti videón, fényképen is. A vizsgálat azért is népszerű, mert gyors, maximum 20 percet igényel, fájdalmatlan és gyakorlatilag semmilyen előkészületet nem igényel. Hátránya,hogy nem mindig elegendő,néha egyéb vizsgálatokkal,tűbiopszia, CT, izotópvizsgálattal kell kiegészíteni a biztos diagnózis felállításához.
A pajzsmirigy működésének zavarai
A pajzsmirigy betegségek gyakori tünete a rossz közérzet, az idegesség és az álmatlanság. Szintén gyanús lehet az ok nélküli hízás vagy fogyás, főleg akkor, ha ez megfelelő étrend és elegendő mozgás mellett következik be.
A betegségek leginkább serdülő- és változókorban, valamint a terhesség idején jelentkeznek. Sok nő 55-60 éves korában betegszik meg, gyakori, hogy nem is tudnak róla. A komolyabb probléma a fiatalabb nők körében leginkább terméketlenséget, vetélést, menstruációs zavart okozhat. A pajzsmirigy hormontermelésének zavara szerepet játszik a szívritmus-zavart, a magas koleszterint, a pánikbetegséget, a depressziót kialakulásában is. Éppen ezért fontos a szakorvos felkeresése, ha valaki pajzsmiriggyel kapcsolatos betegségre gyanakszik vagy hajlamos arra.