Az ekcéma egy a bőr gyulladásával és viszketésével járó betegség, mely sok ember életét megkeseríti.
Kiváltó okának felkutatása, majd a kezelés hosszadalmas és nehéz. Fontos azonban tudni, hogy ha az ember nem válik türelmetlenné, hanem pontos megfigyeléseket tesz a testével és betegségével kapcsolatban, akkor a saját életét és kezelőorvosa munkáját is megkönnyítheti.
Ekcémás tünetek megjelenésekor a bőr először kipirosodik, viszket, pici, akár gennyes hólyagok jelennek meg. Ezek a vakarástól kifakadnak, sebek, pörkök jelennek meg. Mindeközben még hámlik is az adott felület. Ezt nevezzük akut formának. Ha a kiváltó ok nem ismert, vagy nem védhető ki, akkor szubakut, később pedig krónikus formáról beszélhetünk. Ebben az utóbbi, súlyos esetben a bőr tartósan gyulladásban van, folyamatosan vörös, megvastagodik, kivakarások és pigment-elváltozás jelenik meg.
Kiváltó okok
Kiváltó oka alapján két nagy csoportra oszthatjuk: exogén és endogén ekcéma. Az exogén dermatitis-t külső behatások okozzák, tehát mindenképp érintkezni kell az adott anyaggal. Más néven ezért kontakt ekcémának is nevezzük. Ez lehet pollen, állati eredetű anyagok, a viselt ruhadarabokon megjelenő fémek (farmer gombja, óra, ékszerek), műszálas anyagok, vegyi anyagok, kozmetikai szerek, gyógyszerek. Ilyen esetben, ha a kiváltó ok ismertté válik, szükséges a teljes mellőzése. Abban az esetben okozhat ez problémát, ha az érintett a munkájából kifolyólag nem tudja teljesen elkerülni az anyagokat (pl.: fodrászok, vegyipari munkások). Az endogén ekcéma esetén hajlam és fogékonyság okozza a bőrtüneteket. Ezt okozhatják például a bőrön elszaporodó baktériumok vagy gombák.
Az ekcéma kezelése
Az ekcéma kezelése, azon kívül, hogy a beteg kerüli az érintkezést a reakciót okozó dolgokkal, sokféle lehet. Elsősorban a rohamszerű viszketést kell csökkenteni, melyet hűsítéssel, antihisztamin tartalmú készítményekkel. A bőr gyulladásának kezelése is fontos, ecsetelőkkel, krémekkel, belsőleges gyógyszerekkel. Ezek akár szteroidos készítmények is lehetnek. Fontos megjegyezni, hogy ezeket a szereket csak kezelőorvos javaslatára használja, hiszen a félrekezelés akár súlyosbító tényező is lehet. Minden esetben forduljon orvoshoz! Ezeken kívül a bőr hidratálása is kulcsszerepet játszhat a kezelésben, ugyanis a száraz bőr hajlamosabb az érintkezés útján kialakuló ekcémára.
Javaslatok
- A fürdések száma két-három alkalom legyen hetente.
- Ha kádban fürdünk, ne töltsünk benne többet 15 percnél.
- A nagyon forró víz csak még jobban irritál.
- Igyekezzünk gyors, langyos zuhanyt venni.
- Próbáljuk a mesterséges tisztálkodószereket kerülni. Használjunk természetes anyagú szappanokat melyek kímélik a bőr PH-értékét és nem távolítják el a természetes zsírréteget.
- Tisztálkodószerek használata elegendő azokon a felületeken, melyek valóban ilyen jellegű tisztítást igényelnek.
- Ilyen a kéz a lábak az intim tájékok. A ruhával takart felületeket elég langyos vízzel mosni.
- Törölközővel inkább csak itassuk fel a felesleges nedvességet, ne dörzsöljük a bőrt.
- Használjunk olyan, akár gyógyszertári készítményeket, melyek segítenek helyreállítani a bőr vízmegkötő képességét.
- A leginkább kiszáradásra hajlamos felületek, a láb, a kéz, a könyök, a térd, az arc és a nyak. Ezek ápolására és védelmére különös figyelmet kell fordítani.
- Igyekezzünk puha, légáteresztő, pamutból készült ruhákat viselni. Ezek megakadályozzák a túlzott izzadást, a beteg felületek kidörzsölését és nem irritálnak.
- Körmeinket mindig vágjuk és tisztítsuk. Ez segít abban, hogy az esetleges vakaródzáskor ne sértsük, fertőzzük a gyulladt bőrt.
- Éjszakára akár pamutkesztyűt is viselhetünk, ezzel is kiküszöbölve a vakaródzást.
Dermatitissel élni nagyon nehéz és kellemetlen. Ugyanakkor kis odafigyeléssel, a kezelőorvossal való együttműködéssel és az életünket könnyítő szabályok betartásával kordában tudjuk tartani a gyulladást és a viszketést. Fontos azonban, hogy mindenképp keressünk fel szakembert, mert nélküle a kezelés szinte lehetetlen. Panaszaival keresse fel bőrgyógyászati szakrendelésünket, vagy érdeklődjön a Kapcsolatok menüpont alatt található elérhetőségek egyikén.