Sok nőt érintő jelenség a szülés utáni depresszió, mely az élet egyik legboldogabb korszakát beárnyékoló probléma.
Hozzávetőlegesen minden 10. nőt érinti, köztük Gwyneth Paltrow-t, Courteney Cox-Arquette-t és Angelina Jolie-t is. Amennyiben úgy érzi, hatalmába keríti a depressziós érzés, kérjen segítséget, mert az édesanya állapota befolyásolja a csecsemő fejlődését is.
Gyakran előfordul a nőkkel, hogy közvetlenül szülés után enyhén lehangolt állapotba kerülnek, különösen érzékenyek lesznek és instabillá válik a hangulatuk. Normális esetben ez csak pár óráig vagy napig tart. Szülés utáni depresszióról akkor beszélünk, ha ez az állapot több ideig fennmarad vagy fokozódik. A betegség hátterében három tényező játszik szerepet: hormonális, szociális és pszichológiai. A terhesség alatt a nők szervezete tízszer több hormont termel, ami a szülést követő 72 órában drasztikusan visszaesik. Ez az anya szervezete számára iszonyatosan megterhelő. Emellett a kisbaba érkezése teljeskörű alkalmazkodást kíván és a család dinamikája és szerepei is felborulnak. Ezek váltják ki tehát a posztpartum depresszió tüneteit.
A klasszikus depresszió tünetein felül az édesanya sokszor érzi magát alkalmatlannak az új szerepkör teljesítésére. A gyermekgondozással járó feladatokat és új helyzeteket képtelen megoldani. Ezek a leggyakoribb tünetek:
- értéktelenség érzése
- bűntudat, szégyen érzése
- az anyai szereppel kapcsolatos szorongás
- kiüresedettség, fáradtság
- ingerlékenység
- alvászavarok
- feledékenység
- negatív gondolatok, túlzott féltés a baba irányába
- önállótlanság
- kilátástalanság érzése
Ez a szorongó állapot nem csak az anyát, de az újszülöttet is befolyásolja. A kisbaba lelki fejlődésére, önállósodására és a későbbiekben a kötődési mintáira is hatással van. A magzati időszak és a kisgyermek első két éve fokozottan fontos ebből a szempontból, hiszen szinte kizárólag az anyára vannak utalva. Kutatások azt bizonyították, hogy a depressziós anyák gyermekei 20 éves koruk előtt depressziós tüneteket produkálhatnak. Negatívabban reagálnak a stresszre és bizonytalan kötődési stílus alakul ki.
Leghatékonyabban pszichoterápiás kezeléssel mérsékelhető a szülés utáni depresszió. Ha az anya egy megértő és objektív terapeutával oszthatja meg kétségeit és félelmeit, legtöbb esetben elegendő a gyógyuláshoz. Amennyiben nagyobb problémával állna szemben, olyan gyógyszert javasolhat, mely nincs hatással a szoptatásra, meghagyva ezt a kötődési élményt az anyának és gyermekének. Sok esetben az édesapa bevonása is megoldást jelenthet. Ha a felek érzik, hogy támogató partnerük mellettük áll, sokkal hatékonyabban feldolgozható a szülés utáni depresszió.
Budakeszi Medical Orvosközpont