A hypothyreosis, azaz pajzsmirigy alulműködése sok különböző okból alakulhat ki.
Ugyanakkor a tünetek, súlyosságtól függően hasonlók lehetnek. Mivel önmagukban az észlelt problémák más betegségekre is utalhatnak, fontos, hogy a tünetegyüttes jelzi leginkább az alulműködés állapotát.
A különböző pajzsmirigyzavarok Magyarországon népbetegségnek számítanak és a leggyakoribb mindközül a jódhiányos pajzsmirigy alulműködés. A lakosság mintegy 15%-át érinti és a betegek háromnegyede nő. A hypothyreosis kialakulása és a jelentős hormonális változás erős összefüggésben van. Serdülőkorban, a változókor kezdetén, terhesség esetén és a szoptatás alatt a szervezet jódszükséglete megnő, így könnyen jódhiányos állapotba kerülhet a szervezet.
A vérvizsgálatból kiszűrt laboreredmények a pajzsmirigy pillanatnyi állapotát mutatják. Az agyalapi mirigy termelte TSH hormon, a pajzsmirigy FT3 és FT4 hormonjai, illetve a gyulladást jelző anti-TPO és anti-TG hormonok szintje a pajzsmirigy funkcionális állapotát mutatják meg. A pajzsmirigy ultrahanggal történő vizsgálata (lásd korábbi bejegyzésünk) gyulladás fennállását, ritkább esetben daganatos elváltozást igazolhat. Röntgennel, MR-rel és CT-vel ,pajzsmirigy izotópos vizsgálatával a betegségek kizárása történik, valamint a szerv megnagyobbodásakor a kiterjedtséget lehet meghatározni.
A pajzsmirigy alulműködésének tünetei
- Nehéz nyelés, gombóc-érzés a torokban, nyakfeszülés – Amennyiben a pajzsmirigy megnagyobbodik és strumát okoz, a nyelőcső mellett elhelyezkedő szerv nyomást fejt ki a légcsőre és nyelőcsőre. Előfordulhat rekedtség és torokfájás is.
- Fáradtság – Napi 8-10 óra alvás után is kimerült érzet mutatkozik.
- Súlyváltozás – Rendszeres testmozgás mellett is jelentős súlygyarapodással járhat a hypothyreosis, továbbá a székrekedés egyik okozója is lehet.
- Hangulatváltozás – Idegesség, agresszió, depresszió és pánikbetegség jelentkezhet.
- Magas koleszterinszint – Még rendszeres sport és diéta esetén is.
- Menstruációs és szexuális jellegű problémák – Az erős, korábbiaknál hosszabb menstruáció, szexuális étvágytalanság, és gyakran a meddőség hátterében is a pajzsmirigy alulműködése állhat.
- Haj- és bőrproblémák – Erős hajhullás, töredezett hajvégek, száraz haj és bőr is jelezhet pajzsmirigyzavart.
- Izom- és ízületfájdalom
Az időben felismert elváltozást könnyen lehet kezelni jód pótlásával, gyógyszeres kezeléssel, hormonpótlással. A pajzsmirigyműtét lehetősége akkor merül fel,ha a struma mérete már napi panaszt okoz,illetve a képalkotóval igazolt elváltozás rosszindulatú elváltozás gyanuját veti fel.Teljes pajzsmirigy eltávolítás után a páciens élete végéig pajzsmirigy hormon tabletta szedésére szorul. Mind a pajzsmirigy betegségek diagnosztikája,mid a pajzsmirigy betegségek endokrinológiai és sebészeti kezelésére szakorvosaink várják a Budakeszi Medical Orvosközpontban.
Budakeszi Medical Orvosközpont