A dohányzás veszélye terhesség alatt egy olyan téma, melyre számtalan platformon hívják fel az emberek figyelmét.
Plakátok, prevenciós megmozdulások, sőt még a dohánytermékek csomagolása is e káros szokás ártalmait hivatott bemutatni. Cikkünk most kifejezetten a várandós nőkre, valamint magzatukra gyakorolt hatást tárja fel.
A cigarettában számtalan különféle vegyület, nikotin, cianid és szén-monoxid is található. Ezek egy egészséges átlagember számára is kiemelten sok veszélyt jelentenek. Mégis rengeteg várandós nő nem tud lemondani erről a szenvedélyéről. Ez azért jelent problémát, mert a káros anyagok az anya véráramába kerülve, közvetve érintik a születendő gyermeket is. A fent említett anyagok csökkentik a magzat megfelelő oxigén- és tápanyag-ellátottságát, ami lassítja a baba fejlődését, növekedését. A dohánytermékeket fogyasztó nők gyermekei átlagosan 200 grammal kisebb súllyal jönnek a világra. Megnő a koraszülés veszélye is, valamint a fejletlen szervvel való születés kockázata.
A fent említett problémákon túl, a vetélés, halva születés, testi rendellenességek is gyakoribbak.
Ezeken felül a méhlepény és a méhburok állapotát is jelentősen rontja, megnövelve ezzel a vérzések, és a burokrepedés kockázatát. Gondolhatnánk, hogy az elfogyasztott cigaretta mennyisége jelentőséggel bír, ugyanakkor ez tévedés. Már napi egy szál is jelentősen befolyásolja a vérerek átmérőjét. Nem csak a várandós nők dohányzása jelent veszélyt a magzatra. A passzív dohányzás talán még ártalmasabb, hiszen az így belélegzett füstben több káros anyag van.
A magzati koron túl a fejlődő gyermekre is kihat az édesanya káros szenvedélye. A fejletlen légzőközpont miatt gyakoribb az asztma kialakulása, a hirtelen csecsemőhalál, az alvás-ébrenlét ciklus zavara. A gyermekkori elhízás, puffadás is eredeztethető innen. Egyes kutatások szerint a gyermekek érzelmi fejlődését is befolyásolhatja, sőt a születendő gyermek termékenységére is hatással lehet.
Ezek miatt a kockázatok miatt is érdemes leszokni a dohányzásról még a terhesség létrejötte előtt. Ugyanakkor ez nem mindig egyszerű. Az ezt segítő gyógykészítmények és gyógyászati segédeszközök (például nikotinos rágók, tapaszok) használatáról sajnos még nincs elegendő információja a kutatóknak ahhoz, hogy biztos konklúziót vonhassanak le belőle.
Amennyiben gyermeket tervez, és a dohányzásról semmilyen egyéb módon nem tud leszokni, kérjen segítséget ön és születendő gyermeke érdekében is!